Izgaranın Temel Kuralları

Kar yağdığında veya yağmurda, doluda, tipide ızgara yapmak istiyorsanız iklim koşullarından bağımsız her zaman ızgara yapabilirsiniz.

Yağsız Beslenme

Yağ yemesi yasak olanlar için ideal bir pişirme şeklidir. Izgarada pişirmek, bütün gıda değerini muhafaza eder.

Tuz; piştikten sonra kullanılmalıdır

Izgarada yiyecekler pişirilirken tuz ekmemelidir. Zira tuz, etin suyunun akmasına yol açar. Etler ızgara yapılmadan önce tuzlanıp biberlenirse sertleşir, onun için pişirildikten sonra tuzlanması makuldür.

İnce Dilimler Daha Güzel Pişer

Pişirilecek etlerin kalınlığı ortalama 2 cm civarında olmalıdır. Daha ince olursa, kuru olur; kalın olursa, iç kısmı pişmez.
Et pişmeden önce birkaç saat mutlaka dinlendirilmelidir daha lezzetli olur.
Etinizin daha lezzetli olmasını istiyorsanız, ızgara yapmadan önce etinizi zeytinyağında bekletirseniz yumuşak olur. Ayrıca limon suyu ve kekik ilave ettiğiniz takdirde sindirimi de kolay olacaktır. Limon suyunu pişirdiğiniz etlere de sıkabilirsiniz. Etleri mutlaka marine ettikten sonra dinlendirin, et pişmeden önce birkaç saat dinlendirilirse daha lezzetli olacaktır.
Domates, Biber, Patlıcan
Sebzeleri ızgara yapacağınız zaman (Patlıcan, biber, domates, kabak vb.) mutlaka dilimleyiniz ve üzerlerine zeytinyağı sürünüz. Bu sayede sebzeleriniz daha güzel ve sağlıklı ızgara olacaktır.

Meyveleri de ızgarada pişirebilirsiniz

Dilimler halinde pişirdiğiniz meyvaların bu sayede sindirimi ve hazmı daha kolay olur.

Pişirme Telini Yağlayın

 • Et, balık ya da sebzelerin ızgara tellerine yapışmasını önlemek için mutlaka işe başlamadan önce teli yağlamanız gerekir.
 • Bunun için katlanmış bir kağıt mutfak havlusunu yağlayıp, uzun bir maşayla telin üzerine sürebileceğiniz gibi, yarıya kesilmiş bir kuru soğanı zeytinyağına batırıp uzun bir çatalla da ızgara telini yağlayabilirsiniz.
 • Soğan, çok hafif de olsa, tele bir aroma katacaktır.
Pişirme Telini / Plakasını Temiz Tutun
Pişirme teline yapışmış eski yemek kalıntıları üzerinde ızgara yapmak doğru değildir. Ayrıca, eğer ızgara teliniz kirli ise, pişireceğiniz yiyecekler tele yapışacaktır. O nedenle ızgara telini/plakasını işiniz bittikten sonra sabunla iyice yıkayıp kaldırmak gerekir. Aynı zamanda da pişirmeye başlamadan önce tekrar yıkayıp kuruladıktan sonra ızgaranızın içine koymalısınız.

Etleriniz pişerken üzerlerine yağ veya sos sürün

Et ya da tavuğun daha farklı bir lezzet vermesi için farklı karışımlarla bunları marine etmek aynı zamanda eti yumuşatacaktır. Ayrıca, etler pişerken bunları arada sırada bir fırça kullanarak zeytinyağıyla yağlamak ve hatta üzerlerine marine karışımından ara sıra sürmek gerekir.

Burada şu noktaya dikkat etmeniz önemlidir:
Eğer süreceğiniz sos, örneğin marketlerde satılan barbekü sos ise, bu sosu pişmenin en sonuna doğru etlerin üzerine sürmeniz gerekir. Zira içinde şeker bulunan bu ve bunun gibi sosları erken sürerseniz şeker yanıp karamelize olur ve bu da etin lezzetini bozar.


Örnek sos tarifi;


Tavuk ve kırmızı et için:
1 çay bardağı sıvıyağ
1 adet kuru soğan (rendelenmiş)
Karabiber, tuz
1 yemek kaşığı yoğurt

Etlerinizi çatal batırarak çevirmeyin

Özellikle biftek, bonfile ve pirzolaları maşa kullanarak çevirin. Zira eğer etlere çatal batırarak çevirirseniz, çatalın açacağı deliklerden etin içindeki lezzetli su dışarı akar ve siz lezzetsiz, kurumuş bir et ya da tavuk yemek zorunda kalırsınız.
Ayrıca etlerinizi çok fazla pişirip kurutmamalısınız. Etler en azından orta pişmiş olmalı ve bir miktar sulu kalmalıdır. Aksi halde yediğiniz şeyin tahta parçasından farkı kalmaz.

Etleri piştikten sonra birkaç dakika dinlendirin

Pişme sırasında etlerin suları etin orta yerinde toplanır.

Bunları kesme tahtası üzerinde bir-iki dakika dinlendirdikten sonra servis yaparsanız, bu suların etin tüm iç dokularına yeniden dağılmış olmalarını sağlarsınız ki bu da lezzeti ziyadesiyle artırır.

Temizlik çok önemli

 • Özellikle çiğ kırmızı et, kümes hayvan etleri gibi besinleri hazırladıktan sonra eller iyice yıkanmalı, bu tür besinler ile pişirilmeden tüketilecek sebze ve meyveleri hazırlarken ayrı doğrama tahtası ve bıçaklar kullanılmalıdır.
 • Çiğ ete değen maşa veya çatalla pişmiş et servis edilmemeli farklı bir maşa veya çatal kullanılmalıdır.

Izgara yapılan yiyecekler daha lezzetli olurlar

 • Izgara yaparken en önemli konu besinlerin her bölümünün eşit olarak pişmesidir, en önemli faydası ise bu yöntem ile pişirilen etin yağının pişirme esnasında dışarı atılmasıdır.
 • Gereken pişirme zamanı kişinin isteğine ve pişirilecek yiyeceğin boyut- kalınlığına göre değişir.
 • Kırmızı etler için daha yüksek sıcaklık ve daha çok zaman gereklidir.
 • Beyaz et ve balık daha düşük sıcaklıkta ve uzun sürede pişirilmelidir.
 • Yumuşak et dilimleri ızgara için daha idealdir. Sert et dilimlerinin pişirilmemesi tavsiye edilir.
 • En iyi sonuç ince dilimlerden ve tek tip kalınlıkta olan yiyeceklerden elde edilir.

Balık Pişirdikten Sonra Öneririz: Deniz mahsulleri pişirdikten sonra kokuların cihaz tarafından emilmesini önlemek için bir miktar limon suyu kullanınız.