Izgara Kültürü

Ülkemiz ve dünya gelişiyor, değişiyor; genç nüfus, daha küçük aileler, çalışan kadın sayısındaki artış, trafik gibi birbirinden farklı sebepler yeme içme kültürünü de etkilemektedir.

 

En önemli olan şey; zaman…

Kimsenin saatlerce yemek hazırlamaya vakti yok, herkes mutfağında kolayca pişirebileceği yiyecekler ve bunlar için de pişirme araçları talep ediyor.
Trafik insanları bir yerden bir yere gitmeye korkar hale getirdiği için en ideali yemek için evde kolayca bir şeyler hazırlayabilmek.
 

Kömür derdi, ateş söndü derdine son !

Gelişen ve genişleyen şehir hayatı en sevilen alışkanlıklarımızdan olan mangal için ne zaman ne de imkan bırakıyor.

Şehir hayatının getirdiği zorluklara mangal kömürünün zararları konusundaki raporlar ve Yargıtay’ın" balkonda mangal yapma yasağı" getiren hükmü de eklenince, burada Era Izgaraların önemi de ortaya çıkıyor.
 

Ürettiğimiz ızgaralar her kesimden tüketiciye hitap edebiliyor !

Bekarlara, öğrencilere, çalışan bayanlara, mangalı çok seven ama her zaman pikniğe gidemeyenlere, çok katlı apartmanlarda yaşayıp da balkonunda mangal yakamayanlara, balık yemeyi çok seven ama kızartmadan çıkan kokusuna dayanamayanlara, yağsız yemek yemeye çalışan, diyet programları uygulayanlara… Kısaca her kişiye, her keyfe mutlaka bir Era Izgara önermek mümkün.